Bilim Kurulu

Prof. Dr.
Mazhar BAĞLI
Bilim Kurulu Başkanı

    Mazhar Bağlı, 1965 yılında Şanlıurfa, Halfeti'de doğdu. İlk ve Orta öğrenimini; Birecik, Nizip, Gaziantep ve Şanlıurfa’da gördü. 1992 Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. 1995 yılında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans derecesini aldı. 1999 Yılında Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Anabilim Dalında “Bilgi Sürecinde Modern Bilincin Mahremiyeti İfşası” adlı tezi ile doktora unvanını aldı.1993-1999 yılları arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1999-2011 yılları arasında Dicle Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde görev yapan Bağlı, 1999 yılında yardımcı doçent, 2000- 2004 Dicle Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanlığı yapan Bağlı, 2006 yılında doçent , 2003 -2007 Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış ve 2012 yılında Profesör olmuştur. 2010-2015 yılları arasında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinde Öğretim Üyesi olarak çalışmıştır.

    Öte yandan 2004 yılında Kanada Toronto Üniversitesi, 2009 yılında da Amerika Birleşik Devletleri Houston Üniversitesi’nde çalışmalarda bulundu. 2’si ortak, toplam 9 adet yayınlanmış eseri ve yurtiçi ve yurt dışında yayınlanmış 150’nin üzerinde makale ve tebliği olan Bağlı, aynı zamanda Töre ve Namus Cinayetleri, Batman’daki Kadın İntiharları, Levirat ve Sororat Tipi evlilikler ile önemli Bölgesel Sorunlarla ilgili bir dizi proje yürütmüştür. 2015 yılında 7 Haziran’da yapılan genel seçimlerde AK Parti Şanlıurfa 25. Dönem Şanlıurfa Milletvekili olarak seçilmiştir.

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından,Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130 uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından Prof. Dr. Mazhar BAĞLI, 10 Mart 2017 tarihinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesine Rektör olarak atanmıştır.  

    2009-2015 yılları arasında AK Parti MKYK üyesi olan Bağlı, günlük gazetelere de yazılar yazmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Doç. Dr.
Aynur ATMACA CAN

    Aynur Atmaca Can; 1972 yılında Denizli’de doğdu. 1990’da İzmir Atatürk Sağlık Meslek Lisesi’ni bitirdi. 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Yedi yıl süre ile Ankara ve İstanbul’da Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde hemşirelik hizmeti verdi.

    İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde lisansını (1996) tamamladı. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı’nda ‘İstanbul Kent Dokusunda Bir Tür Konut Tercihi ve Kültürel Yapı Etkileşimi: Rumelihisarı Örneği’ tezi ile yüksek lisans, (1998), ‘Antik Kent ve Bu Mekânı Üreten Toplumun Değerler Sistemi Arasındaki İlişkinin İncelenmesi: Atina Örneği’ tezi ile doktora (2003) derecesini aldı. 2015 yılında Yerel Yönetimler, Kent ve Çevre Politikası alanında Doçent oldu. Halen Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Yerel Yönetimler Bölümünde öğretim üyesidir. Kent Estetiği, Yerel Yönetimler ve Kültür Politikaları, Şehir ve Kültür Politikaları, İstanbul Kültürü ve Estetiği, Kent İmgesi Yapılar, Kentleşme ve Kent Kültürü derslerini vermektedir.


Cihan AKTAŞ

    1960 Refahiye-Erzincan doğumlu. Beşikdüzü Öğretmen Lisesi’ni (1978) ve İstanbul DGSA Mimarlık Yüksek Okulu’nu (1982) bitirdi. Mimar, gazeteci ve okutman olarak çalıştı. Roman ve öykü kitapları yanı sıra kadın, kamusallık, sanat ve siyaset etrafında araştırma ve denemelerden oluşan kitaplar yayımladı. 2002 yılında Bacıdan Bayan'a adlı kitabı TCK 312. maddeye aykırı bulunarak toplatıldı, ancak bu toplatılma kararı daha sonra bozuldu. 1995’te Türkiye Yazarlar Birliği, 1997’de Gençlik Dergisi tarafından ‘Yılın Hikayecisi’, 2002’de TYB tarafından yılın romancısı olarak ödüllendirildi. 2009’da “Kusursuz Piknik” isimli hikaye kitabı ESKADER tarafından yılın hikaye kitabı ödülünü kazandı. 2015’de Bursa 15. Edebiyat Günleri Ahmet Hamdi Tanpınar Ödülü’ne; 2016’da “Kızım Olsan Bilirdin” isimli kitabıyla Ömer Seyfettin Hikaye ödülüne ve aynı yıl Necip Fazıl Roman-Hikaye Ödülü’ne layık bulundu.
2008-2016 yılları arasında www.dunyabulteni.net sitesinde yazdı. Halihazırda Gerçek Hayat ve İtibar dergilerinde, www.sonpeygamber. info sitesinde yazıyor. Eyüp Film Akademisi’nde sinema kültürü dersleri veriyor.

    2013-2014’de Suat Köçer’le birlikte Eyüp Cafer Paşa Kültür Merkezi’nde “İrfan Sineması” programını sundu. Ertesi yıl aynı mekanda ayın önemli başlıklarını irdelediği “Ayın Öteki Yüzü” programını gerçekleştirdi. 2015’den bu yana Eyüp Sinema Akademisi’nde sinema kültürü dersleri veriyor.

Doç. Dr.
Ebru ERDÖNMEZ

    Mimarlık öğrenimini YTÜ Mimarlık Fakültesi'nde tamamladıktan sonra, akademik kariyerine aynı üniversitede devam etmiştir. Master Tezini "Mimaride Saydamlık/Şeffalık" konu başlığı ile İTÜ'de tamamlamış daha sonra YTÜ Mimarlık Fakültesi'nde "Kamusal Alanların Toplumu Yapılandırmadaki Rolü - Levent Maslak Aksi" isimli doktora çalışmasını bitirmiştir.    2006- 2007 yılları arasında Almanya Siegen Üniversitesi'nde misafir profesör olarak ders vermiştir. 2011 yılında doçent olmuş ve YTÜ Mimarlık Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etmiştir. Uzmanlık alanları Kentsel Tasarım, Kentsel Dönüşüm, Mevcut Çevrede Yeni Yapı Tasarımı ve Mimari Tasarım'dır. Bildigi Yabancı diller, Almanca ve İngilizcedir


İhsan AKTAŞ

    İhsan Aktaş,1964 yılında Bayburt’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bayburt’ta tamamladı. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde Lisans aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Bilimleri'nde yüksek lisansını tamamlayan Aktaş Arel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Şehircilik Bölümünde Doktora eğitimine devam etmektedir.

    Genar Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı olan Aktaş,İstanbul Kent Konseyi Deneği Genel Sekreteri olan İhsan Aktaş aynı zamanda, Habitat 3 Hazırlık Komite Üyesi, Sürdürülebilir Kentler Konsorsiyumu Üyesi ve Şehir Araştırmaları Merkezi Bilim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmekte olup Daily Sabah gazetesinde yazarlık yapmaktadır. Şehircilik Sosyoloji ve Siyaset Bilimi dalında da yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

Dr.
Hasan TAŞÇI

    1968 senesinde Rize’nin Çayeli ilçesinde doğdu. 1979 senesinde Haremtepe Veis İlkokulu’ndan, 1986 senesinde ise Çayeli İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu.   

 

    1991 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olduktan sonra, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı Sosyal Siyaset Bilim Dalı’ndan, “İşletmelerde Personel Eğitiminin Verimliliğe Etkisi” konulu tezle master derecesi aldı. 2012 senesinde de, “Kent Meydanı Kent Kimliği İlişkisi; Üsküdar Meydanı Örneği” adlı tezle doktora derecesi almıştır. Evli ve dört çocuk babasıdır.

Dr.
M. Cemil ARSLAN

    1972 yılında doğdu. Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İ.İ.B.F Kamu Yönetimi Bölümü'nde tamamladı. Marmara Üniversitesi Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Programı ile Beykent Üniversitesi Uluslararası Ekonomik ve Politik İşletmecilik Programı'nda yüksek lisans yaptı. Doktora Eğitimini Marmara Üniversitesi Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Programı'nda tamamladı. Doktora sonrası dil ve finans çalışmalarını İngiltere'de sürdürdü.

    İş hayatına 1995 yılında Istanbul Büyükşehir Belediyesi'nde başladı; Denetçilik, Giderler Müdürlüğü ve Mali Hizmetler Daire Başkanlığı ile Belbim A.Ş, Bimtaş A.Ş. ve İstanbul Ulaşım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. 2014 yılında Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri olarak görevlendirildi.

Doç. Dr.
Murat ŞENTÜRK

    Lisans eğitimini 2004’te İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde, yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünde “Yoksulların Yaşam Stratejileri: Küçük Mustafa Paşa ve Balat Örnekleri” adlı çalışmasıyla 2008 yılında tamamladı. Yine aynı bölümde “Kentsel Müdahaleler Açısından İstanbul” başlıklı teziyle doktora çalışmasını 2011 yılında bitirdi. 2013 yılında City University of New York Center for Place Culture and Politics adlı merkezde misafir araştırmacı olarak bulundu. Hâlen İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışan Şentürk’ün ilgi alanları arasında kentsel müdahaleler, kent ve siyaset, mekânın sosyolojisi, yoksulluk, aile, medya, teknoloji bağımlılığı ve yaşlanmanın sosyolojisi yer almaktadır.


Mahmut ERBAY

Dr.
Nureddin NEBATİ

    Nureddin Nebati, 1 Ocak 1964'te Şanlıurfa Viranşehir'de doğdu. Babasının adı Süleyman, annesinin adı Emine'dir.

    Siyaset Bilimi Uzmanı; İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında Doktora ünvanını aldı.

    İş Adamı, Tekstil işiyle uğraştı. Akaryakıt istasyonu işletmeciliği yaptı. MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Disiplin Kurulu Üyeliğinde bulundu. Halen MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Üyesidir. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, Ensar,Tügva,Önder,Utesav Üyeliği devam etmektedir.

    AK Parti 4. Olağan Kongresinde MKYK Üyesi seçildi. MYK Üyesi olarak 2014-2015 yılları AK Parti Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

    24. Dönemde İstanbul, 25. Dönemde Şanlıurfa Milletvekili seçildi.

    Orta düzeyde İngilizce, az düzeyde Arapça bilen Nebati, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Av.
Özlem ZENGİN

    9 Eylül 1969 Tokat doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Tokat'ta, liseyi İzmir’de tamamladı. Matematik Mühendisliği okumak niyetinde olan Zengin, daha sonra hukukun, rakamlar yerine kelimelerle kodlanmış bir matematik işlemi olduğuna kanaat getirerek hukuk fakültesini tercih etti. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1990 yılında mezun oldu.

    Öğrencilik yıllarında bir hukuk ve aktüalite dergisi olan Teklif’de yazdı. Mezuniyetinden sonra bir süre Amerika’da yaşadı, döndükten sonra bir yıl öğretmenlik yaptı. Akabinde 1998-2001 yılları arasında Kanal 7 Televizyonu'nda ‘Hayatın İçinden’ adlı programda yapımcı ve sunucu olarak çalıştı. 2001 yılında yakın arkadaşlarıyla İstanbul Kadın ve Aile Araştırma Merkezi IKAMER’i kurdu. 2003 yılında Ak Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi.

    2005’den itibaren İl Başkan Yardımcısı olarak Tanıtım ve Medya Başkanlığı görevini üstlendi. 2011 yılına kadar devam eden bu süreçte fasılasız üç dönem il yönetim kurulu üyeliği yaptı. Yıllar sonra yüksek lisans yapmak için akademik hayata tekrar döndü. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, Din Sosyolojisi alanında ’Yüksek Yargı Kararları Işığında Din ve Laiklik Algısındaki Sosyolojik Değişim’ konulu tez çalışması ile yüksek lisans derecesi aldı.

    Bu arada Yeni Akit gazetesinde köse yazarlığı yaptı. 12 Mayıs 2012 ‘de, Üçüncü Olağan İstanbul İl Kadın Kolları Kongresinde Ak Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanlığına seçildi ve 14 Mart 2015 tarihine kadar bu görevini sürdürdü. Kadın, Aile ve Çocuk üzerine sivil toplum alanında çalışmalarına da devam eden Av. Özlem Zengin İstanbul Kadın ve Aile Araştırma Merkezi “İKAMER” in kurucularındandır. Beyaz El Dayanışma Derneği kurucu üyesi, Kadın ve Demokrasi Derneği “KADEM” kurucu üyesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesidir. Medya alanında çalışmalarına devam etmekte ve Ülke TV de Türkiye ve dünya gündeminin özellikle kadınların bakış açısından değerlendirildiği “İnce Fikir” programını hazırlamakta ve sunmaktadır

    7 Haziran 2015 tarihinde 25. Dönem AKP İstanbul Milletvekili seçilmiştir.

    8 Ocak 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına getirilmiştir.

    İyi derecede İngilizce bilen Özlem Zengin, 3 çocuk annesidir.

Şehir Fotoğrafları