Şehir Düşünce Merkezi Açıldı

Ürettiği projelerle ilçenin kentsel dönüSüm üssü olacak Esenler Şehir Düşünce Merkezi’nin açılıSını Çevre ve Sehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile birlikte yapan Esenler Belediye BaSkanı Mehmet Tevfik Göksu, Sehir DüSünce Merkezi’nin Esenler’e değer katacağını söyledi. Esenler’e dair kalıcı düSünceler ve çözümler üretmek ve Esenler Kent Kimliğini oluSturmak amacıyla Esenler Belediyesi tarafından kurulan Sehir DüSünce Merkezi düzenlenen bir törenle hizmete açıldı.

Oruçreis Merkezi’nde gerçekleSen törene; Çevre ve Sehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eSi Gül Mutlu, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye BaSkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İstanbul il BaSkan Yardımcısı Selim Temurci, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Bülent Turan ile Nurettin Nebati, AK Parti İlçe TeSkilatı BaSkanı Umut Özkan, Belediye BaSkan Yardımcıları ve çok sayıda davetli katıldı. Programda ilk konuSmayı yapan Sehir DüSünce Merkezi Bilim Kurulu BaSkanı Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Sehir DüSünce Merkezi’nin hayırlı olmasını dileyerek, bu merkezde günümüzde Sehirlerde birlikte yaSamanın nasıl olması hakkında fikirler üretileceğini söyledi.

SOSYAL, KÜLTÜREL VE FİZİKSEL TASARIMLAR YAPILACAK
Törende konuSma yapan Esenler Belediye BaSkanı Mehmet Tevfik Göksu ise; Türkiye’de bir ilk olan Sehir DüSünce Merkezi’nde Sehir üzerine hem akademik çalıSmaların yapılacağını hem de Sehrin tıkanan nefes borularını açacağını belirtti. Sehir DüSünce Merkezi’nde kurulan atölyelerde Esenlerle ilgili projeler üreteceklerini ve bu projeleri Esenler’de uygulayacaklarını belirtti. Sehir DüSünce Merkezi’nde alanlarında uzman akademisyenlerin yanı sıra Sehir adına katkı üreten herkesin görev yapacağını vurgulayan Göksu, “Esenler, akademik olarak özellikle sosyolojik anlamda üzerinde durulması gereken bir ilçe” dedi. İstanbul’un merkezinde yer alan Esenler’e Sehir DüSünce Merkezi’nin katkı sağlayacağını belirten Göksu, Merkezde sosyal, kültürel ve fiziki dönüSümle ilgili tasarımların yapılacağını söyledi. Sehir DüSünce Merkezi’nin kentsel dönüSüm üssü olacağını vurgulayan Göksu, kentsel dönüSüme dair bütün tasarımların burada yapılacağını ve kentsel dönüSümle ilgili aSamaların buradan yürütüleceğini belirtti.

KonuSmasına Esenler’de yürütülen kentsel dönüSüm projeleri hakkında bilgi vererek devam eden Göksu, halkın da kentsel dönüSüme büyük destek verdiğine dikkat çekti. Göksu, törene katılan Çevre ve Sehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın da bu merkeze destek vereceğini düSündüğünü belirterek, Bakan Bayraktar’ın törene katılmasından çok mutlu olduğunu dile getirerek sözlerini tamamladı.

SEHRİN SORUNLARINA RASYONEL ÇÖZÜM ÜRETİLECEK
Göksu’nun ardından konuSma yapan AK Parti İstanbul İl BaSkan Yardımcısı Selim Temurci ise; Sehir DüSünce Merkezi’nin Sehrin sorunlarına rasyonel, mantıklı çözümler üretecek bir merkez olduğunu söyleyerek, böyle bir merkezi Türkiye’ye kazandıran Esenler Belediye BaSkanı Göksu’ya teSekkür etti.
Tören, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun konuSmasıyla devam etti. Çok farklı bir merkezin açılıSını yapacaklarını belirterek konuSmasına baSlayan Vali Mutlu, Esenler’de bugüne kadar çok farklı hizmet alanlarının açılıSlarını yaptıklarını; ancak bugün çok daha anlamlı ve değerli bir merkezin açılıSını gerçekleStirdiklerini söyledi. Medeniyet kavramına dikkat çekerek konuSmasına devam eden Mutlu, güç, sanat ve düSüncenin medeniyetin olmazsa olmaz 3 önemli unsuru olduğunu ifade etti. Sanatçıların ve sanat merkezlerimizin sayısının her geçen gün artmasına rağmen düSünce merkezlerimizin oluSturmasında zayıflıklar olduğuna dikkat çeken Mutlu, “ Haksızlık yapmak istemem bu alanda bazı çalıSmalar yapılıyor. Ancak ilk defa bir belediye bazında böyle bir çalıSma yapıldığına Sahit oluyorum. Bunun önemli bir kapı oluSturacağına inanıyorum. Burada üretilecek fikir ve düSünceler baSta Esenler olmak üzere İstanbulumuz'da ciddi dönüSümlere neden olacak diye düSünüyorum” Seklinde konuStu.

HAYAL KURMAK, DÜSÜNMEK LAZIM
Vali Mutlu’nun ardından törende son konuSmayı yapan Çevre ve Sehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise; konuSmasına Esenler Belediye BaSkanı Mehmet Tevfik Göksu’ya teSekkür ederek baSladı. “Bazı insanlar var gittiği yerlerden istifade ederler; ama Tevfik Bey Esenler’e geldi burada çok müthiS ve güzel çalıSmalar yaptı. Böyle bir yerin Esenler baSta olmak üzere İstanbul’a kazandırılmasını sağladı” diyen Bakan Bayraktar, Sehir DüSünce Merkezi’nin çok değiSik ve güzel bir fikir olduğunu söyledi. Çarpıcı iSler yapmanın önemli olduğunu belirten Bayraktar, DüSünce merkezi’nin de böyle bir proje olduğuna dikkat çekerek, “Hayalci olmak ne kadar kötüyse hayal etmek de o kadar elzem bir Seydir . Hayal kurmak, düSünmek lazım” dedi. SehirleSmenin tüm dünyada giderek arttığına vurgu yaparak konuSmasına devam eden Bayraktar, dünya nüfusunun yaklaSık yarısının Sehirlerde yaSadığını ifade ederek, Türkiye’de 9-10 yılda dünya tarihinin sahip olması gereken tarzda SehirleSme hareketleri olduğunu ve bunun sonucunda da kentsel dönüSümün baSladığını ifade etti. Türkiye’nin 250 noktasında TOKİ’nin kentsel dönüSüm yapma gayreti olduğunu anlatan Bayraktar, “Bina stokumuzu yenilemeliyiz ki gerçekten geliSmiS bir ülke olalım. GeliSmiS bir ülke olmanın tüm fonksiyonlarını yerine getirelim. Herkesin desteğine ihtiyacımız var.”diye konuStu.

Bayraktar’a, konuSmasının ardından Esenler Belediye BaSkanı Göksu, günün anısına bir hediye takdim etti. Tören, Sehir DüSünce Merkezi’nin açılıS kurdelesinin kesilmesinin ardından merkezin gezilmesiyle sona erdi.

Şehir Düşünce Haber

Şehir Fotoğrafları