Şehir Düşünce - Haber

Şehir ve Düşünce Dergisi Vodafone dMags Dergi'de!

Veba: Ümidin Kuru Bir Yaprağa Tutunduğu Zamanlar ¦ Salgın Edebiyatı “Hep Aynı Hikâye”yi mi Anlatır? ¦ Karantina ve Kamu Sağlığı Bağlamında Sosyal Dayanıklı Mahalle ¦ Koronavirüs Komsuluğu ¦ Dünyada ve Türkiye’deki Salgınlar ¦ Şehir ve Karantina Filmleri ¦ Tarihten Bugüne Karantina Mekânlarımız ¦ Karantina’da Kamusa(na)l Alanları Yeniden Düşünmek

Şehir ve Düşünce Dergisi 17. Sayı Hazırlıkları Başladı.

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi tarafından hazırlanan "Şehir ve Düşünce Dergisi"nin 17. Sayı hazırlıkları başladı.

Şehir ve Düşünce Dergisi 16. Sayı çıktı!

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi tarafından hazırlanan "Şehir ve Düşünce Dergisi"nin 16. Sayısı okurlarıyla buluştu. Şehre dâir kalıcı düşünceler ve çözümler üretmek amacıyla hayata geçirilen Şehir Düşünce Merkezi’nin aynı adla yayımladığı derginin son sayısında "Şehir ve Karantina" ilişkisi tüm yönleriyle ele alınıyor.

Şehir ve Düşünce Dergisi Türk Telekom E-Dergi'de!

Türk Romanına Yansıyan Yönleriyle Şehirde Emeğin Hâfızası ¦ Ortak Emeğin Mekânı: Aile Apartmanları ¦ Köyden İlçeye, Esenler’e Emek Veren Kadınlar ¦ Emeğin Dilimizde Bıraktığı İzler ¦ Emek ve Sinema ¦ Edebiyatın Emek Mekânları ¦ Fabrika ¦ Cibali Akademik Yerleşke Alanı Koruma ve Geliştirme Çalısmaları ¦

"Bir Şehrin Sosyal Politika Yönetim Rehberi: Esenler Örneği" çıktı!

Bir şehrin yönetimi birçok değişkeni dikkate almayı gerektirmektedir. Bu değişkenlerden biri de sosyal politikadır. Sosyal politika, hem dar hem de geniş anlamı olan bir değişkendir. Dar anlamıyla sosyal politika sadece çalışma hayatına dönüktür ve çalışma hayatında işçi-işveren ilişkilerini düzenleme gayretine mâtuftur.

Şehir Yazarları ve Akademisyenleri ‘Şehir ve Salgın’ Üzerine Konuştu!

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi tarafından düzenlenen III. Şehir Yazarları ve Akademisyenleri Toplantıları Koronavirüs (Covid 19) nedeniyle online toplantılarla gerçekleştirildi. 11-20 Mayıs tarihleri arasında 10 farklı oturumda yazarlar ve akademisyenler ‘Şehir ve Salgın’ üzerine konuştu.

Türkiye'nin Şehircilik Birikimi Şehir ve Düşünce Dergisi Turkcell Dergilik'te!

Türk Romanına Yansıyan Yönleriyle Şehirde Emeğin Hâfızası ¦ Ortak Emeğin Mekânı: Aile Apartmanları ¦ Köyden İlçeye, Esenler’e Emek Veren Kadınlar ¦ Emeğin Dilimizde Bıraktığı İzler ¦ Emek ve Sinema ¦ Edebiyatın Emek Mekânları ¦ Fabrika ¦ Cibali Akademik Yerleşke Alanı Koruma ve Geliştirme Çalısmaları ¦

III. Şehir Yazarları ve Akademisyenleri Toplantısı

III. Şehir Yazarları ve Akademisyenleri Toplantımız 11-20 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleşecektir. 10 Farklı oturumda şehir yazarları ve akademisyenlerimizle ‘Salgın ve Şehir’ üzerine konuşacağız. Online paneller Zoom uygulaması üzerinden yapılacaktır.

Şehir ve Düşünce Dergisi 16. Sayı Hazırlıkları Başladı.

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi tarafından hazırlanan Türkiye'nin ilk "Şehir ve Düşünce Dergisi"nin 16. Sayı hazırlıkları başladı.

Şehir ve Düşünce Dergisi 15. Sayı çıktı!

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi tarafından hazırlanan Türkiye'nin ilk "Şehir ve Düşünce Dergisi"nin 15. Sayısı okurlarıyla buluştu. Şehre dair kalıcı düşünceler ve çözümler üretmek amacıyla hayata geçirilen Şehir Düşünce Merkezi’nin aynı adla yayımladığı derginin son sayısında "Şehir ve Emek" ilişkisi tüm yönleriyle ele alınıyor.

Şehir ve Düşünce Dergisi 15. Sayı Hazırlıkları Başladı.

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi tarafından hazırlanan Türkiye'nin ilk "Şehir ve Düşünce Dergisi"nin 15. Sayı hazırlıkları başladı.

Şehir ve Düşünce Dergisi 14. Sayı çıktı!

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi tarafından hazırlanan Türkiye'nin ilk "Şehir ve Düşünce Dergisi"nin 14. Sayısı okurlarıyla buluştu. Şehre dair kalıcı düşünceler ve çözümler üretmek amacıyla hayata geçirilen Şehir Düşünce Merkezi’nin aynı adla yayımladığı derginin son sayısında "Şehir ve Dil" ilişkisi tüm yönleriyle ele alınıyor.

"Dünyada ve Türkiye'de Şehircilik Çalışmaları" çıktı!

Şehrin sorunlarına fıtrî, fikrî ve aktif çözümler geliştirmek, geçmişten geleceğe bu alandaki birikime katkıda bulunmak için kurulan Şehir Düşünce Merkezi, bu sefer dünyada ve Türkiye’deki şehircilik çalışmalarını bir araya getirerek muhatabına el uzaklığı mesafesinde kaynak oluşturmayı hedefledi.

"Esenler'de Sürdürülebilir Yerleşim" çıktı!

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Esenler Belediyesi iş birliğinde gerçekleştirmiş olduğumuz 2017 Bahar Dönemi Diploma Projesi kapsamında Esenler ilçesi çalışma alanı olarak seçilmiştir. Diploma Projesi çalışma konusu da sürdürülebilirlik odaklı bir mahalle ve konut yerleşimi olarak verilmiştir...

"Kurucu Şehirler Bursa ve Floransa" çıktı!

Âhenk ve uyum ilkesi her ikisinde de izlenir. Uludağ ve akarsular, Apenin Dağları ve Arno Nehri şehirleri besleyen doğal güzellikler sunar. Bursa’da kubbeler ve köprüler dostluğu, Floransa’da kuleler ve köprüler diyaloğu oluşturur...

Konut ve Barınma Atölye Çalışması Yapıldı

Barınma ihtiyacı ve bu ihtiyacın doğrultusunda oluşan mekân kavramı, doğada yaşama çabası sonucunda ortaya çıkmıştır. Barınma kavramını karşılayan konut ve konut tasarımı, insanın tarihsel gelişimi ile örtüşmekte ve mimarlık kavramını da içerisine alarak günümüze kadar gelmektedir...

Şehir ve Düşünce Dergisi 14. Sayı Hazırlıkları Başladı

Şehir ve Düşünce Dergisi 13. Sayı çıktı!

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi tarafından hazırlanan Türkiye'nin ilk "Şehir ve Düşünce Dergisi"nin 13. sayısı okurla buluştu. Şehre dair kalıcı düşünceler ve çözümler üretmek amacıyla hayata geçirilen Şehir Düşünce Merkezi’nin aynı adla yayımladığı derginin son sayısında "Şehir ve Sivil Toplum" ilişkisi tüm yönleriyle ele alınıyor.

Şehir, Yol, Estetik: BURSA VE TEBRİZ Atölye Çalışması Yapıldı

Azerbeycan bölgesinin tarihi başkenti Tebriz, Sawalan Dağı’ndan doğan Acı Çay’ın beslediği ve Urmiya Gölü’nün kuzey doğusuna doğru süzülen verimli ova üzerinde kurulmuştur. Karaca Dağ’ın yüksek tepeleri şehri kuşatırken, Acı Çaydan ayrılan Maydan, onu boydan boya ikiye böler. Tebriz depremler şehridir. Kuşatmalar ve talanlarla anılır. Mimarinin gözde eserleriyle taçlanmış zarafetin ve gül kokulu bahçelerin şehridir. Tebriz aynı zamanda ipek şehridir.

KÜLTÜR MİRASIMIZA 100 SİYASET VE AHLÂK KLASİĞİ

Esenler Belediyesi ve İbn Haldun Üniversitesi, İslam siyaset kültürüne ait mirasın 100 önemli eserinin tercümesi, yayınlanması, kaliteli ve çok yönlü bir okur kitaplığı hazırlanması amacıyla "Siyaset ve Ahlâk Klasikleri" projesi için imzalar atıldı.

ŞEHİR VE DÜŞÜNCE'NİN 12. SAYISI ÇIKTI!

Şehre ve şehirle ilgili her şeye dair düşünce üreten “Şehir ve Düşünce” dergisinin 12. sayısı yayımlandı.

ÖZHASEKİ, HEMŞEHRİLERİYLE ŞEHİR İFTARI'NDA

Kayserililer Şehir İftarları'nda kurulan kardeşlik sofralarında iftar yaptı. Hemşehrileriyle iftar yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki birlik, beraberlik mesajları verdi.

İSTANBULLU ŞEHRİNİ İDRAK ETMELİ

İstanbul Kültür Çalıştayı'nda konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, "Bizim, İstanbullulara nasıl bir şehirde yaşadıklarını idrak ettirmemiz lazım" dedi.

ESENLER'E BİR ÇOCUK SOKAĞI DAHA

Esenler Belediyesi, açtığı Türkiye'nin ilk çocuk sokağının büyük ilgi görmesi üzerine ikinci çocuk sokağını da Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın da katıldığı bir törenle hizmete açtı.

11. sayı: Enerji ve Şehir yayımlandı

ÇOCUK SOKAĞI YİNE TEZ KONUSU

Esenler Belediyesi’nin hayata geçirdiği dünyanın ilk Çocuk Sokağı, Türkiye'de ve dünyada akademik çalışmalara konu olmaya devam ediyor. İstinye Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bahar Yazgan, dünyada bir ilk olan ve Esenler Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Çocuk Sokağı” projesiyle ilgili "İstanbul İlinde Çocuk Dostu Kent İçin Mekân, Çevre, Tasarım, Gelişim Eksenli Bir Proje: “Esenler Çocuk Sokağı Örneğinin İncelenmesi” isimli bir tez hazırladı.

MİMARLIK BİENALİ'NDEN ŞEHİR DÜŞÜNCE'YE ÖDÜL

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi'nin desteğiyle hazırlanan “Deneysel Mimarlık İşleri IABA 2017”, “Balkan Mimarlık Bienali 2017”de sergilenerek 50 proje içinden "GRAND PRIX Urbanism/ Şehircilik Büyük Ödülü"ne layık görüldü.

MEKÂN İNSANIN HAYATINI DEĞİŞTİRİR

"Şehir Dersleri"nde lise öğrencilerine "Mekân ve Sosyoloji" ilişkisini anlatan Yrd. Doç. Dr. Murat Şentürk, "Mekân kendi başına bir anlam ifade etmez, bizler mekâna bir anlam yükleriz. Mekâna müdahale ederek insanların hayatında değişiklik yapabiliyoruz" dedi.

AKADEMİSYENLER ŞEHİR VE TİCARETİ KONUŞTU

Alanında uzman akademisyenler, "Şehir ve Ticaret" atölyesinde tarihten günümüze hanların ticaretle dönüşümü, ticaret ve kent ilişkisi, kentlerde ticaretin ekonomi ile olan dinamiği konularını ele aldı.

KÜLTÜR KÖPRÜLERİ İPEK YOLU'NDAN YAYILDI

"Şehir ve Düşünce" programında konuşan AK Parti Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, "Anadolu'da yer alan kültür köprüleri İpek Yolu üzerinden yaygınlaştı" dedi.

BATI YERİNE İBN HALDUN'CU SOSYAL BİLİM

Esenler Belediyesi'nin düzenlediği "Mukaddime Okumaları"nda konuşan Prof. Dr. Recep Şentürk, batıdan ithâl edilen sosyal bilim anlayışı yerine İbn Halduncu sosyal bilim anlayışının okullarda öğretilmesi gerektiğini söyledi.

ŞEHİR VE STK ZİRVESİ TAMAMLANDI

60 ülkeden 192 sivil toplum kuruluşu ve üniversite temsilcisinin katıldığı "Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi"nde, 17 konu başlığı altında 35 panelde 157 sunum yapıldı. Zirve, uzman isimlerle tecrübelerini paylaşan katılımcılar için bir "kazan-kazan" projesi oldu.

YEREL YÖNETİMLER İKTİDARIN KİLİDİ

Esenler'de 60 ülkeden 192 sivil toplum kuruluşu ve üniversitenin katılımıyla gerçekleştirilen Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de belediyelerin iktidar olmanın ve iktidarda kalmanın kilidi olduğunu söyledi.

ULUSLARARASI ŞEHİR VE STK ZİRVESİ BAŞLADI

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen ve üç gün sürecek Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi, Esenler'de başladı. Zirvenin açılışında konuşan zirvenin Danışma Kurulu Başkanı Bilal Erdoğan, dünya barışının kültür zenginliğinin gelişmesiyle mümkün olacağını söyledi.

ULUSLARARASI ŞEHİR VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI ZİRVESİ

Zirvenin amacı; şehir ve insan hayatına yönelik yerel, ulusal ve uluslararası çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarının, benzer alanlarda faaliyet gösteren diğer Sivil Toplum Kuruluşlarıyla ilişki kurmalarına ve iş birliği geliştirmelerine destek olmak; iyi uygulama örneklerinin paylaşılmasına zemin hazırlamak, ortak projelerin geliştirilmesini ve bu projelerin hayata geçirilmesine yönelik fon temin etme çalışmalarını teşvik etmek, bilgi ve deneyimlerin karşılıklı olarak aktarılmasına olanak sağlayan uluslararası bir platform oluşturmaktır.

4. Şehir Tarihi Yazarları Kongresi 13 Ekim'de İstanbul'da Başlıyor!

ürkiye Yazarlar Birliği, Esenler Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğiye düzenlenen 4. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi 13-15 Ekim 2017 tarihlerinde Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Yerleşkesinde gerçekleştirilecektir.

AKADEMİSYENLER ESENLER İÇİN ÇALIŞTAYDA

Uzman akademisyenler, Esenler ve çevresinde yaşanan kentleşme sürecinde Sosyolojik Master Planı oluşturulurken kullanılacak "Sosyolojik Master Plan Hazırlama Rehberi" için düzenlenen çalıştayda bir araya geldiler.

İKİ KURUCU ŞEHİR: BURSA VE FLORANSA

İki kıtanın kurucu şehirleri Bursa ve Floransa'nın gelişimleri, benzerlikleri ve farklılıkları uzman akademisyenler tarafından Esenler'de masaya yatırıldı.

ŞEHİR VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI ZİRVESİ 2017

Zirvenin amacı; şehir ve insan hayatına yönelik yerel, ulusal ve uluslararası çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarının, benzer alanlarda faaliyet gösteren diğer Sivil Toplum Kuruluşlarıyla ilişki kurmalarına ve iş birliği geliştirmelerine destek olmak; iyi uygulama örneklerinin paylaşılmasına zemin hazırlamak, ortak projelerin geliştirilmesini ve bu projelerin hayata geçirilmesine yönelik fon temin etme çalışmalarını teşvik etmek, bilgi ve deneyimlerin karşılıklı olarak aktarılmasına olanak sağlayan uluslararası bir platform oluşturmaktır.

"10. sayı: Şehir ve Müdâfaa yayımlandı"

Uzun sayılabilecek bir aradan sonra Şehir ve Düşünce Dergisi’ni yeniden sizlerle buluşturabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Dergimizin çıkan son sayısından sonra yeni sayıyı hazırlarken 15 Temmuz hain darbe girişimini yaşadık.

Geç tanıdım Şükrü amcayı ama hiç yoktan iyi

Yüzümüz, eserimiz. Allah’ın verdiği yüzü yaşayıp giderken amel, duygu ve düşüncelerimizle yeniden yapıyoruz. Şükrü Amca’nın nurlu simasıyla karşılaştığımda, hele hayat hikayesini de öğrendikten sonra buna bir kez daha inandım.

ERDOĞAN ŞEHİR VE MÜDÂFAAYI ANLATTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şehir ve Düşünce dergisinin son sayısında, şehir ve müdâfaa üzerine önemli açıklamalarda bulundu. 15 Temmuz'da milletin şehirlerin tüm kritik mekanlarını kuşatarak darbecilere imkan vermediğine dikkat çeken Erdoğan, "Hatta milletimiz, karşı atakla darbecileri kendi kışlalarına hapsetmiştir" dedi.

ŞEHİR VE DÜŞÜNCE TÜRKİYE'NİN EN İYİSİ!

Türkiye Yazarlar Birliği, Esenler Belediyesi'nin Şehir ve Düşünce Merkezi Yayınlarını, "Şehir Kitapları" kategorisinde 'en iyi' seçti. Ödülü, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Polat aldı.

Seçilmemiş mülteci mekânları

Bilim Kurulu üyemiz Cihan Aktaş'ın, Esenler'deki Suriyeli muhacir misafirlerimiz izlenimlerinden bahsettiği yazısı: Seçilmemiş Mülteci Mekânları

ŞEHİR DÜŞÜNCE ÖDÜLE DOYMUYOR

Şehir ve Düşünce Merkezi'nin yayınları, Türkiye Yazarlar Birliği'nce Türkiye'nin en iyisi seçildi.

ESENLER'E 3 ALTIN KARINCA ÖDÜLÜ

Esenler Belediyesi, Marmara Belediyeler Birliği tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri'nde 3 kategoride ödüle layık görüldü. Engelli ESKAT Projesi ve Şehir Düşünce Merkezi birincilik, Akıllı Ruhsat Sistemi (RASİS) Projesi ikincilik ödülü aldı.

ŞEHİR VE DÜŞÜNCE Dergisi 10. Sayı Hazırlıkları Başladı

Şehir ve Düşünce dergisi 4 ayda bir yayımlanmakta olup her sayısında bir konuyu alanında uzman yazar ve akademisyenlerle değerlendirmektedir. 2013 yılında ilk sayısı yayımlanan Şehir ve Düşünce dergisinde bugüne kadar, Şehir Felsefesi (İdeal şehir), Şehir Hukuku, Şehir Ekonomisi, Şehir Sosyolojisi, Şehir Yönetimi, Geleceğin Şehri,Şehir Kültürü, Şehir ve Ritüel, Su ve Şehir dosya konuları hazırlanmıştır.

ŞEHİR VE DÜŞÜNCE YENİ SAYISI: SU VE ŞEHİR

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi tarafından hazırlanan Türkiye'nin ilk Şehir ve Düşünce Dergisi'nin 9. sayısı okuyucularıyla buluştu. "Su ve Şehir" konusunun tüm yönleriyle ele alındığı dergi özgün içeriğiyle dikkat çekiyor.

BICHARD: 'İYİ EV Mİ, İYİ HAYAT MI?'

Esenler'de "Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Sürdürebilirlik" konferansı veren Salford Üniversitesi'nde görevli Profesör Erik Bichard, "Kentsel dönüşümde insanlara yeni bir ev vermek değil şehirde bütüncül bir değişiklik yapmak, insanların hayat şartlarını iyileştirmek önemli" dedi.

Tecrübe Paylaşım Toplantıları

Yesrib'den Medine'ye Bir Şehir Kurmak

AKADEMİ ESENLER TOPLANTISI YAPILDI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, "Akademi Esenler" projesi kapsamında Esenler'de yaşayan akademisyenlerle bir araya geldi. Karaaslan, “Artık şehirlerimizi de düşünmeye ihtiyacımız var.

AKADEMİ ESENLER (2015)

Akademi Esenler ’in amacı; Esenler ilçe sınırlarında yaşayan veya Esenler ile ilgili akademik çalışmalar yapan yüksek lisans ve doktora öğrencileriyle irtibata geçmek, onların akademik çalışmalarından, fikirlerinden, görüşlerinden istifade etmek, ilgi alanlarını Esenler’ e yönlendirmek ve ihtiyaç duydukları konularda destek olmaktır.

ŞEHİR DERSLERİNDE 2. HAFTA

İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Tarkan Oktay

ŞEHİR DERSLERİ BAŞLADI

İlk dersleri Kent Estetiği ve Şehir ve Medeniyet konulu olan dersler 21 Kasım Cumartesi Günü Kadir Topbaş Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

ESENLER'DE ŞEHİR DERSLERİ LANSMANI

Kentlerin bugününü ve geleceğini kurgulamak amacıyla düzenlenecek "Şehir Dersleri" projesinin tanıtımı, Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

ŞEHİR ve DÜŞÜNCE 8. SAYI DOSYA TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

8. sayı dosya konusu "Şehir ve Ritüel" olan ŞEHİR ve DÜŞÜNCE dergisinin , dosya toplantısı Ömer Tuğrul İnançer,Prof.Dr. Savaş Barkçin,Ömer Lekesiz,Doç.Dr. Aynur Can,Yrd.Doç.Dr. Mahmut Kanık ve Hasan Taşçı'nın katılımlarıyla Şehir Düşünce Merkezi'nde gerçekleşti.

ŞEHİR DERSLERİ BAŞLIYOR

Şehir Dersleri" başlıyor. Dünya Şehircilik Günü'nde Şehir Dersleri Esenler de başlıyor.

BASINDA ŞEHİR VE DÜŞÜNCE | Şehir ve Düşünce 7. Sayı haberleri

BASINDA ŞEHİR VE DÜŞÜNCE | Şehir ve Düşünce 7. Sayı haberleri

Şehir Düşünce Merkezi Atölye Çalışması Gerçekleşti

1 yıldır devam eden ve yürütücülüğünde bir çok akademisyen , şehir plancı,mimar ve mühendisin yer aldığı " Esenler de Kentsel Yaşam ve Sürdürülebilirlik "Atölyesi sonuçlandı.

Şehir Düşünce Merkezi Bilim Kurulu Toplantısı Gerçekleşti.

Prof.Dr. Mazhar Bağlı ,Dr.Nureddin Nebati ,Doç.Dr. Ebru Erdönmez ,Doç.Dr. Aynur Can ,İhsan Aktaş ,Yrd.Doç.Dr. Murat Şentürk ,Dr. Cemil Arslan, Dr. Hasam Taşçı ‘nın katılımlarıyla Şehir Düşünce Merkezi’nde gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısında, 2016 yılında Şehir Düşünce Merkezi’nin hedefleri ve projeleri konuşuldu.

Herkes için Dost Kentler Atölyesi.

Herkes için Dost Kentler Atölyesi. 07.10.2015 tarihinde Dr.Kadir Topbaş Kültür Merkezi'nde yapılan sunum toplantısıyla sona erdi. Şehir Düşünce Merkezi 1 yıldır yürütülen çalışmanın sonuçlarını kitap haline getirerek kamuoyuyla buluşturacaktır.

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi tarafından yayımlanan "Şehir ve Düşünce" dergisinin, Şehir Kültürü dosya konulu 7. sayısı çıktı.

Her sayısı , Türkiye'nin seçkin akademisyen ve yazarları tarafından kaleme alınan "Şehir ve Düşünce" dergisinin 7. sayısı okuyucularıyla buluşuyor.

Esenler'de Kentsel Yaşam ve Sürdürülebilirlik Atölyesi ; Atölye Sunum Toplantısı

Esenler'de Kentsel Yaşam ve Sürdürülebilirlik Atölyesi ; Atölye Sunum Toplantısı 14 Ekim Çarşamba Saat:14:00 - 17:00 Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi' nde gerçekleştirilecektir.

HERKES İÇİN DOST KENTLER ATÖLYESİ (Sonuç Toplantısı)

HERKES İÇİN DOST KENTLER ATÖLYESİ Çocuk Dostu Esenler İçin 2. Çalıştay

Esenler Belediyesi Çocuk Üniversitesi öğrencileri kep attı.

MİNİK ÜNİVERSİTELİLERİN MEZUNİYET SEVİNCİ

ŞEHİR VE DÜŞÜNCE Dergisi 7. Sayı Hazırlıkları Başladı

Şehir Kültürü dosya konulu 7. sayımız çok kısa sürede sizinle...

ESENLER KENTSEL YAŞAM VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK 2. ÇALIŞMA TOPLANTISI

"KADİMDEN GELECEĞE" URFA

Şehir Düşünce Merkezi Olarak 14-16 Mayıs Tarihleri Arasında Yapılan Akıllı Belediyecilik Zirvesine Katıldık

ŞEHİR ve DÜŞÜNCE ‘ye dergi fuarında büyük ilgi…

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi tarafından çıkarılan “ŞEHİR ve DÜŞÜNCE” dergisi bu yıl 6.’sı düzenlenen Türkiye Dergi Fuarında dergi severler ile buluştu.

ŞİİR VE EDEBİYAT ÜZERİNE SÖYLEŞİ

KARİYER YOLUNDA HEDEF BELİRLEME

HERKES İÇİN DOST KENTLER ATÖLYESİ 2. ÇALIŞMA TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

ESENLER KENTSEL YAŞAM VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

YENİ TÜRKİYE KONFERANSLARI-IV

Başbakanımız Davutoğlu, ''Geleceğin Şehirleri Sempozyumu''nda

Dersler ilçemizdeki Gençlik Merkezlerinde verilecek. Katılımcılarımız kendilerine en yakın gençlik merkezini seçerek, derslere katılabileceklerdir.

AÇIĞI KAPATIYORUZ

Dersler ilçemizdeki Gençlik Merkezlerinde verilecek. Katılımcılarımız kendilerine en yakın gençlik merkezini seçerek, derslere katılabileceklerdir.

ANNELER KEP ATTI

Anne Üniversitesi II. ve III Dönem mezuniyet töreni Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın katıldığı coşkulu bir törenle açıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan 'Şehir ve Düşünce' dergisinde 'Şehir ve İnsan' başlıklı bir makale kaleme aldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Şehir ve Düşünce' dergisinin yeni sayısında 'Şehir ve İnsan' başlıklı bir makale kaleme aldı.

Akademisyen Ve Yazarlar Şehri Konuştu

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi tarafından düzenlenen Şehir Yazarları ve Akademisyenleri toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bizim, medeniyet tasavvuru olan bu milletin umudunu, ışığını çoğaltacak gönül mimarlarına ihtiyacımız var” dedi.

Sürdürülebilir Ulaşım Derneği Türkiye Yetkilileri Şehir Düşünce Merkezi Bilim Kurulu üyelerine çalışmalarını anlattı

Ulaşım, çevre ve insan sağlığı üzerine çalışmalar yürüten Uluslararası Sürdürülebilir Ulaşım Derneği Embarq Türkiye yetkilileri...

Dünya Çapında Kentsel Çalışma Konferansları

3. ARCHHIST '14: Dönemler, Akımlar, Dışlanmışlar konulu IV. Mimari Tarih Konferansı İstanbul, Türkiye

Şehir ve Düşünce Dergisi En İyi Dergi Seçildi

Tarihi Sirkeci Garı'nda 23-27 Ekim 2013 tarihlerinde düzenlenen Türkiye Dergi Günleri’nde Şehir ve Düşünce dergisi en iyi belediye dergisi seçildi.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şentop Şehir Düşünce Merkezimizde Gerçekleşen Şehir Hukuku Konulu Dosya Toplantısına Katıldı.

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi tarafından yayımlanan Şehir ve Düşünce Dergisi 2. Sayısında incelenecek dosya konusu olan ‘’Şehir Hukuku’’ alanında uzman akademisyenler ve bürokratlar tarafından tartışıldı.

Yaşları Küçük Diplomaları Büyük

Çocuk Üniversitesi’nin ilk mezunları diplomalarını Bakan Avcı’dan aldı…Çocuk Üniversitesi’nin ilk mezunları, diplomalarını...

Kentleşme ve Sosyal Politikalar Atölyesi Çalışmaları Başladı

Esenler Şehir Düşünce Merkezi 2013 yılı atölye çalışmalarından biri olan Kentleşme ve Sosyal Politikalar Atölyesi Yrd. Doç.

Şehir Düşünce Merkezi Tarafından Düzenlenen Esenler Dörtyol Meydan Düzenlemesi Workshop Çalışması Başladı.

Şehir Düşünce Merkezi Bilim Kurulu üyemiz ve aynı zamanda Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Doç.

Çocuk Üniversitesi'nde Ders Başı

Esenler Belediyesi’nin Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğinde hayata geçirdiği Çocuk Üniversitesi’nde ilk ders zili çaldı.

Göç, Kentleşme ve Aidiyet Ekseninde Esenler’i Anlamak / Başlıklı atölye çalışması makale sunumları gerçekleştirildi.

Esenler Şehir Düşünce Merkezimiz tarafından gerçekleştirilen atölye çalışmalarından biri olan Göç ve Kentleşme konulu atölye çalışması makale...

Yalçın Akdoğan Esenler Akademi Üyesi Genç Akademisyenlerle Biraraya Geldi

Akademi Esenler programında konuşan Başbakan Danışmanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Doç. Dr. Yalçın Akdoğan, çözüm sürecinde vesayetçi odakların geriye düştüğünü kaydetti.

'Kentsel Estetik Açısından Mekan' Atölyesi Makaleleri Kayseri’de Sunuldu

Esenler Şehir Düşünce Merkezi Bilim Kurulu üyelerinden, Marmara Üniversitesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Aynur Can’ın yönetimindeki Kentsel Estetik Açısından...

Anne Üniversitesi'nde 2. Dönem

Esenler Belediyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğinde hayata geçirilen Anne Üniversitesi projesi kapsamında ikinci döneme merhaba diyen Esenlerli anneler, ders başı yaptı.

Modernite ve Mimari Atölyesi Makale Sunumları Gerçekleşti…

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi atölye çalışmaları makale sunumları devam ediyor. İnsan ve Mekan, Kent ve Aidiyet atölyeleri sunumlarının ardından 09.Mart.2013 tarihinde Modernite ve Mimari atölyesi makale sunumları da Esenler Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesinden gerçekleştirildi.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel Esenler Şehir Düşünce Merkezinde

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi tarafından yayıma hazırlanan Şehir ve Düşünce Dergisi İdeal Kent sayısı için dosya toplantısı gerçekleştirildi.

Esenler Şehir Düşünce Merkezi Kent ve Aidiyet Atölyesi Sunumları Gerçekleştirildi…

Şehir Düşünce Merkezi bünyesinde yapılan atölye çalışmalarından biri olan ve Sayın İhsan Aktaş’ın yönetiminde yürütülen Kent ve Aidiyet atölyesi makale sunumları 09 Şubat 2013 tarihinde Esenler Adnan Büyükdeniz Dijital kütüphanesinden gerçekleştirildi.

Esenler Şehir Düşünce Merkezi İnsan ve Mekan Atölye Sunumları Gerçekleşti

Esenler Şehir Düşünce Merkezi Atölye çalışmalarının sonuçlarını toplumla paylaşmaya başladı.

Esenler Belediye Başkanı Sn. M. Tevfik Göksu Şehir Düşünce Merkezi Bilim Kurulu Toplantısına Katıldı

Esenler Şehir Düşünce Merkezi olağan Bilim Kurulu toplantısı 18.02.2013 tarihinde Esenler Belediye Başkanı Sn. M. Tevfik Göksu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Şehir Düşünce Merkezi Çalışmaları Başladı

Ülkelerden ziyade şehirlerin birbirleriyle yarıştığı küresel dünyada, şehirler yerel düzeydeki çalışmalarıyla ön plana çıkmakta ve küresel aktör olabilmektedirler.

Şehir Düşünce Merkezi Kapılarını Açtı

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun projelerinden biri olan, Esenler için kalıcı çözümler ve bütün dünya şehirlerinin problemleri için ise fikirler üretecek olan Esenler Belediyesi Sehir Düşünce Merkezi faaliyetlerine başladı.

Şehir Düşünce Merkezi 3. Bilim Kurulu Toplantımız Gerçekleşti

Esenler Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Sehir Düşünce Merkezi’nin Bilim Kurulu 3. Toplantısını 25 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleştirdi.

Şehir Düşünce Merkezi Açıldı

Ürettiği projelerle ilçenin kentsel dönüSüm üssü olacak Esenler Şehir Düşünce Merkezi’nin açılıSını Çevre ve Sehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile birlikte yapan Esenler Belediye BaSkanı Mehmet Tevfik Göksu, Sehir DüSünce Merkezi’nin Esenler’e değer katacağını söyledi.

Prof.Dr.Korkut TUNA Esenler Sehir Düşünce Merkezi’ni Ziyaret Etti.

Prof.Dr.Korkut TUNA: “ Şehir Düşünce Merkezi adında böyle bir yerin kurulmuş olması beni çok mutlu etti.”

Esenler Şehir Düşünce Merkezi’nin İlk Atölye Çalışması Gerçekleşti

Esenler Şehir Düşünce Merkezi Bilim Kurulu Üyelerimizden Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerisi Doç. Dr. Ebru Erdönmez’in yürüttüğü ‘Herkes İçin Tasarım ve Erişilebilirlik’...

Dr. Hasan TASÇI Tebliğ Sundu

Esenler Belediyesi Kütüphane Müdürü ve Şehir Düşünce Merkezi Bilim Kurulu Üyemiz Dr. Hasan TASÇI, sosyal bilimler alanında 2002 yılından itibaren kurumsal faaliyetler yürüten İlmi Etüdler Derneği’nin...

Şehir Düşünce Merkezi Bilim Kurulu 5. Toplantısı Gerçekleşti

Esenler Şehir Düşünce Merkezi Bilim Kurulu beşinci toplantısını, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerinden Kentsel Koruma, Kentsel Yenilenme ve Bölgesel Eşitsizlik alanlarındaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. İclal DİNÇER’in katılımıyla 06 Temmuz 2012 tarihinde gerçekleştirdi.

Esenler Şehir Düşünce Merkezi İnsan ve Mekan Atölye Sunumları Gerçekleşti…

Esenler Şehir Düşünce Merkezi Atölye çalışmalarının sonuçlarını toplumla paylaşmaya başladı.

Anneler Ders Başı Yaptı

Esenler Belediyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından ortak olarak düzenlenen “Anne Üniversitesi” projesi kapsamında Esenlerli anneler için ilk ders zili çaldı.

Şehir Yazarları ve Akademisyenleri Esenlerde Buluştu

Sehre ve içinde yasayan insana dair yeni ve kalıcı düsünceler üretmek ve bunların hayata geçirilmesi noktasında fikir alıs - verislerinde bulunmak amacıyla kurulan Esenler sehir Düsünce Merkezi tarafından düzenlenen sehir yazarları ve akademisyenleri toplantısının ilki, yemekli bir toplantıyla gerçeklestirildi.

Esenlerli Akademisyenler Buluştu

Esenler şehir Düşünce Merkezinin projelerinden biri olan Akademi Esenler çalışması Esenler’de yaşayan akademisyenleri buluşturdu.

Anne Üniversitesi ilk Mezunlarını Verdi

Belediyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirilen Anne Üniversitesi’nden mezun olan anneler, düzenlenen törenlenbsp; diplomalarınınbsp; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğanın elinden aldı.